تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

آشنایی کودک با کتاب ومطالعه

  بهترین زمان آشنایی کودک <a href= با کتاب و مطالعه" />

  بهترین زمان آشنایی کودک با کتاب و مطالعه

  سعی کنید کودک را با کتاب مانوس سازید زیرا کتاب بهترین دوست و مونس او میتواند باشد. اخلاق و صفات کتاب مانند انسان تغییر پذیر نمی باشد و هر چه از اول بوده است همیشه هم به همان حال باقی خواهد ماند. کتاب از تمام دوستان کودک ثابت قدم تر و با وفاتر و صبورتر است و هرگز در ایام ناراحتی و رنج و تشویش به کودک پشت نمیکند برعکس آغوش مهربان آن برای استقبال کودک همیشه گشوده است.

  آنجایی که همه ی کودکان از استعداد یکسانی برخوردار نیستند عوامل متعددی در یادگیری دخالت دارد. بنابراین مهم ترین مهم ترین عوامل عبارت اند از :
  1-    سن:
  هر چه سن کودک بالاتر برود قدرت یادگیری او بیشتر می شود. از این رو سلولهای مغزش پذیرا و قابلیت انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان خواهند داد و آسان تر می توانند بین پدیده های جدید و قدیم ارتباط برقرار کنند.
  2-    حالت عمومی بدن :
  بدن نیز در امر یادگیری موثر است. عواملی از قبیل گرسنگی ، تشنگی ، بیماری و... مساعد برای یادگیری کودک نمی باشند. بنابراین در زمانی که کودک بیمار است از دادن تکالیف یا درس به او خودداری کنید.
  3-    دقت :
  هر چه کودک حواس خود را بیشتر روی موضوعی تمرکز دهد به همان نسبت آسان تر به یادگیری آن توفیق می یابد.تکرار که غالبا به شرط یادگیری است در صورتی که با دقت همراه نباشد نتیجه نخواهد داد.
  4-    فاصله میان دفعات :
  فاصله باید به اندازه کافی باشد تا کودک با علاقه مطلب را یاد بگیرد اما این سخن بدان معنا نیست که فاصله ی زمانی بسیار زیاد باشد. زیرا فاصله ی زیاد موجب فراموشی می شود.
  5-    روشنی موضوع :
  هر چه مطلب برای آموزنده روشن تر باشد یعنی بهتر فهم شده باشد آسان تر و زودتر یاد گرفته می شود.
  6-    اجرای روش سراسری و روش پارگی :
  برای یادگرفتن چیزی میتوان هم آن را جزء جزء را جداگانه تکرار کرد و یادگرفت و هم میتوان آن را سر تا سر خوانده و تکرار نمود تا فرا گرفته شود. روش او را روش پارگی و روش دوم را روش سراسری می گویند. وقتی می خواهید کلمه به کودک یاد بدهید یا دیکته بنویسد میتوانید کلمه به کلمه با آرامش و شکیبایی همه آنها را به او یاد بدهید یا اینکه از او بخواهید که کدام کلمه را بیشتر دوست دارد و از آن کلمه شروع کنید.
  نکته ی مهم در یادگیری این است که والدین و مربیان سعی کنند کودک را خسته نسازند تا از درس و مدرسه و یا امور دیگر دلزده و ناراحت شود. زیرا خستگی موجب می شود که مقدار زیادی از نیروی او از بین برود.
  منبع : کتاب این گونه فرزندتان را تربیت کنید.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 21 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161562
 • بازدید امروز :35354
 • بازدید داخلی :2130
 • کاربران حاضر :62
 • رباتهای جستجوگر:360
 • همه حاضرین :422

تگ های برتر